Add a Touch of Color™ to your entertainment experience with the LN52A750 HDTV. An innovative,
new design only from SAMSUNG, TOC™ is sure make a statement in your home. InfoLink™ RSS is another new feature that lets you access news, weather, sports and stock information at the simple touch of a button. And Auto Motion Plus 120Hz™ creates an amazingly clear picture you have to see to believe. Satisfy your craving for the latest in HD technology with the SAMSUNG LN52A750 LCD TV.
Touch of color
Pre-loaded Content Library™
Auto motion plus 120Hz
Your action-packed sports and movies have never looked this real. Auto Motion Plus 120Hz technology virtually eliminates any motion blur and creates smooth transitions between frames. What’s the secret? Auto Motion Plus calculates the image between frames and inserts it, creating a non-repetitive transition from one to the next. The result is a clearer picture you have to see to believe.
DLNA
Instant access to news and more
Ultimate picture quality
Ultra clear panel
ENERGY STAR compliant
07:25 About one and a half years ago, I posted a repair on my 52" Samsung TV breaking due to capacitor failure. Today is Dec. 23rd 2012 and now 1 1/2 years later, ...
01:47 My old room, a bit messy, haha. The contrast and quality on this TV is fantastic though.
00:34 This video was uploaded from an Android phone.
39:33 3 Way Articulating Wall Mount Bracket for Samsung - 3 Way Articulating Wall Mount Bracket for Samsung ...